IGA catalogue
Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026
Weekly Grocery Deals at IGA: Top Discounts and Limited-Time Offers
Get ready to stock your pantry and fridge with the latest weekly grocery specials from IGA Australia. Running from 02/10 to 04/10, this 3-day sale is your chance to grab fantastic savings on everyday essentials and treats. Shoppers can expect a great range of discounts across fresh produce, pantry staples, frozen goods, and household items, all designed to help you stretch your budget further. Don't miss out on these limited-time offers – they're available while stocks last!
Pantry & Frozen Food Savings
Refresh your pantry and freezer with these hot deals on popular brands.
- Reese's Pieces Chocolate 50g or Peanut Butter Cups 39-42g – now $1.40 ea. Perfect for a sweet treat or sharing, these iconic chocolates are better than half price.
- Pepsi 30 x 375mL Selected Varieties – now $26 ea. ($2.31 per Litre). Stock up on your favourite soft drink with this fantastic multi-pack deal.
- Lotus Biscoff Spread Smooth 400g or Crunchy 380g – now $5 ea. Enjoy the delicious caramelised biscuit flavour in a smooth or crunchy spread, perfect for toast or baking.
- Fountain Tomato or Barbecue Sauce 2L Selected Varieties – now $5 ea. (25c per 100ml). A pantry essential for any barbecue or family meal, grab this generous size while it's on special.
- Birds Eye Steamfresh Vegetables 450g Selected Varieties – now $2.70 ea. ($6 per kg). A convenient and healthy way to add extra veggies to your meals, these steamfresh options are a great buy.
- Chiko Original Rolls 4 Pack or Corn Jacks 5 Pack – now $5.50 ea. Aussie favourites for a quick snack or party food, grab these frozen delights at a great price.
- Bulla Creamy Indulgence Sundae 4 Pack – now $6.25 ea. ($1.08 per 100mL). Indulge in a classic treat with these creamy ice cream sundaes, better than half price.
- Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties – now $4.75 ea. ($1.90 per 100mL). Keep fresh with this popular deodorant, now on a fantastic half-price offer.
- Ajax Multipurpose Wipes 110 Pack Selected Varieties – now $5.50 ea. ($5 per 100 units). Make cleaning a breeze with these convenient multipurpose wipes, a great deal for household essentials.
- Fussy Cat Grain-Free Chicken & Turkey with Cranberry Food 500g – now $3 ea. (60c per 100g). Give your feline friend a delicious and healthy meal at a great price.
- Finish Dishwasher Deep Cleaner 250mL – now $6 ea. ($24 per Litre). Ensure your dishwasher is running smoothly and your dishes are sparkling with this effective cleaner.
- V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties – now $4.50 ea. Keep your canine companion happy and well-fed with this value pack of dog food.
Take advantage of these delicious and practical deals before the promotion ends.
Top Deals This Week at IGA
Don't miss these standout offers that are perfect for smart shoppers looking for real value:
- Reese's Pieces Chocolate / Peanut Butter Cups: A classic sweet treat at a fraction of the usual price, perfect for satisfying cravings.
- Pepsi 30 x 375mL: An incredible bulk saving on a family favourite, ideal for parties or stocking up.
- Lotus Biscoff Spread: A versatile spread that's a must-have for baking or breakfast, now at a fantastic price.
Smart Savings with This Week’s Promotions
Maximising your grocery budget is all about smart shopping, and IGA's weekly flyers are your secret weapon. By comparing these deals and focusing on buying category-relevant essentials while they're discounted, you can significantly reduce your household expenses. These limited-time promotions are designed to offer genuine value, so make sure you check them out before they disappear.
Plan Your Shopping with Specials Catalogue
Head over to Specials Catalogue to browse the full IGA flyer and compare all the category-specific deals available this week. Keep an eye on upcoming promotions to plan your grocery trips even more efficiently.
Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Specials Catalogue and start saving today.
