logo
  1. IGA Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA catalogue

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
3 DAY SPECIALS - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 3
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Deals at IGA: Fresh Savings and Pantry Essentials

Get ready to stock your pantry and fridge with the latest weekly grocery specials from IGA, your trusted Australian supermarket. Running from October 2nd to October 4th, this 3-day special flyer is packed with fantastic offers on pantry staples, fresh treats, and household essentials. Whether you're planning your weekly shop or looking for a quick bargain, these deals are designed to help you save on quality products. Don't miss out on these limited-time savings across a range of popular grocery items.

Pantry Staples and Snacks

Stock up on your favourites with these great deals on everyday essentials and tempting treats.

  • Reese's Pieces 50g, Peanut Butter Cups 39-42g or Hershey's Kisses 'N' Cream Bar 40g – now $1.50 each (save $1.50) Indulge in these iconic American confectionery treats, perfect for sharing or enjoying solo. Available in selected varieties.
  • Lotus Biscoff Spread Crunchy 380g or Smooth 400g – now $4.95 each (save $2.55) Add a delicious caramelised biscuit flavour to your toast, desserts, or baking with this popular spread. Available in crunchy and smooth varieties.
  • Pepsi 30x375mL Selected Varieties – now $26.00 each (save $3.50, $2.31 per Litre) Grab a bulk pack of your favourite Pepsi soft drink, perfect for parties or keeping the fridge stocked. Available in selected varieties.
  • Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 x 1.5 Litre – now $4.95 each (save $100mL) A fantastic value pack of essential sauces for barbecues, burgers, and all your favourite meals.
  • Chiko Original Rolls 4 Pack or Corn Jacks 5 Pack – now $5.50 each (save $2.50) Convenient and tasty frozen snacks perfect for a quick meal or party addition.

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Fresh Food and Frozen Favourites

Refresh your meals with these offers on popular frozen goods and pantry items.

  • Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre – now $5.95 each (save 30¢ per 100mL) Enjoy the creamy, classic taste of Bulla ice cream, perfect for dessert or a treat on a warm day. Available in selected varieties.
  • Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties – now $4.95 each (save $5.55) Stay fresh with Nivea's range of anti-perspirant deodorants, offering long-lasting protection. Available in selected varieties.
  • Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g – now $3.25 each (save $3.25, 65¢ per 100g) Nourish your feline friend with Fussy Cat's grain-free dry food, packed with flavour and essential nutrients. Available in Chicken & Turkey with Cranberry.
  • V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties (Refrigerated Pet Food) – now $4.95 each (save $1.85, 50¢ per 100g) Provide your dog with wholesome, fresh food from V.I.P. Chunkers, a convenient and healthy option. Available in selected varieties.

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Making smart shopping choices means taking advantage of weekly flyers like this one from IGA. By comparing prices and stocking up on your family's favourite grocery essentials when they're on sale, you can significantly reduce your weekly food bill. These limited-time promotions are the perfect opportunity to grab those items you use regularly at a fraction of the usual cost. Focus on buying category-relevant items that offer practical value and convenience, ensuring you get the most out of your budget.

Plan Your Shopping with Specials Catalogue

Ready to make the most of these IGA specials? Browse the full flyer on Specials Catalogue to compare all the category-specific deals and discover more fantastic savings. Keep an eye on upcoming promotions to plan your shopping efficiently and ensure you never miss out on a bargain.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Specials Catalogue and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.